Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
15 grudnia, w sali konferencyjnej, przy ul. Mickiewicza 24 w Więcborku, odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu systemowego pn. “interAKTYWNI”, wdrażanego w 2011 roku przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Zgromadzonych uczestników projektu powitał dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Więcborku, Tomasz Siekierka. Później głos zabrał koordynator projektu, Paweł Węgrzyn, którzy podsumował działania projektowe w 2011 roku z wyszczególnieniem wsparcia świadczonego w ramach kontraktów socjalnych. O realizacji Programu Aktywności Lokalnej opowiedziała asystentka ds. realizacji PAL, Izabela Szmaglinska.
Kolejnym punktem spotkania były wystąpienia kadry realizującej wsparcie: prowadzącej trening kompetencji i umiejętności społecznych oraz grupę wsparcia, Doroty Domek, a także asystenta rodziny, Sylwii Brożek. Następnie zgromadzeni obejrzeli prezentację zdjęć wykonanych podczas zajęć i działań środowiskowych projektu.
Główną częścią spotkania było wręczenie uczestnikom certyfikatów, potwierdzających ukończenie udziału w projekcie. Każdy otrzymał w/w certyfikat, a także słodki upominek oraz różę.
Na zakończenie uczestnicy projektu zasiedli do wspólnego poczęstunku.
Projekt “interAKTYWNI” realizowany był w okresie od marca do grudnia 2011 roku. Wzięło w nim udział 36 osób zamieszkujących teren gminy Więcbork.
W sali kinowej więcborskiego Domu Kultury (część artystyczna) oraz sali konferencyjnej przy ul. Mickiewicza 24 w Więcborku (część oficjalna), odbyło się seminarium informacyjne pt. “Aktywna integracja, jako sposób na efektywne pomaganie”. Seminarium było elementem realizowanego przez Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku, projektu systemowego “interAKTYWNI”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – Priorytet VII Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – Promocja integracji społecznej. Poddziałanie 7.1.1 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej.
Pierwszą częścią seminarium był spektakl fluorescencyjny “Garbaty Anioł” w wykonaniu Więcborskiej Grupy Teatralnej “Barakuda”, która w ostatnim czasie zyskuje coraz większą rzeszę fanów i podbija serca więcborczan. Na sali kinowej zasiedli nie tylko uczestnicy seminarium, ale i uczniowie więcborskich szkół.
Później zaproszeni goście udali się do sali konferencyjnej przy ul. Mickiewicza 24, gdzie odbyła się część oficjalna. W seminarium wzięli udział m.in. zastępca burmistrza Więcborka – Pani Iwona Sikorska, radni Rady Miejskiej w Więcborku – Panowie: Jan Antczak, Kazimierz Wilczyński i Marian Kielich, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sępólnie Kraj. z siedzibą w Więcborku – Pani Zofia Mueller, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Sępólnie Kraj. – Pan Piotr Bukolt, dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej – Pani Maria Kołata, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sośnie – Pani Ewa Kwasigroch, zastępca dyrektora Ośrodka Pomocy Społecznej w Sępólnie Kraj. – Pani Sylwia Witkowska, prezes Spółdzielni Socjalnej “Wspólnota” w Mroczy – Pani Hanna Beyer.
Najpierw gości seminarium powitał dyrektor MGOPS Więcbork – Pan Tomasz Siekierka, później przystąpiono do przedstawiania prezentacji multimedialnych. Jako pierwsi wystąpili członkowie zespołu projektowego projektu “interAKTYWNI”. Koordynator projektu – Pan Paweł Węgrzyn oraz asystentka ds. realizacji PAL – Pani Izabela Szmaglinska, podczas kilkudziesięciominutowego wystąpienia zaprezentowali założenia tegorocznej edycji projektu oraz przebieg jego realizacji.
Kolejne panele dotyczyły:
- Dobre praktyki aktywizacji społeczno-zawodowej osób bezrobotnych – Prezentacja Klubu Integracji Społecznej działającego przy MGOPS w Więcborku – Pani Izabela Szmaglinska, koordynatorka Klubu Integracji Społecznej;
- Dobre praktyki wsparcia na rzecz dzieci i młodzieży – Prezentacja działalność Świetlicy Środowiskowej „UŚMIECH” w Więcborku – Pani Anna Cybulska, kierownik Świetlicy Środowiskowej „UŚMIECH”;
- Dobre praktyki aktywizacji społeczno-zawodowej osób niepełnosprawnych – Prezentacja działalność Środowiskowego Domu Samopomocy w Więcborku – Pan Tomasz Siekierka, dyrektor MGOPS Więcbork;
- Dobre praktyki aktywizacji społecznej osób starszych – Prezentacja Klubu Seniora działającego przy MGOPS w Więcborku – Pani Barbara Patyna – koordynatorka Klubu Seniora;
- Recepta na przyszłość… – Wystąpienie przedstawiciela Klubu Seniora – Pani Marta Nawrocka;
- Prezentacja dobrych praktyk z działalności wolontariackiej Międzyszkolnego Klubu Wolontariusza „AMICUS” – Wystąpienie przedstawicieli Międzyszkolnego Klubu Wolontariusza „AMICUS” – Panie: Justyna Łukaszewska (opiekun), Anna Gębala i Donata Kogut.
Seminarium zakończyło się bardzo miłymi akcentami. W związku z tym, że Komisja Europejska rok 2011 ogłosiła Międzynarodowym Rokiem Wolontariatu, dyrektor MGOPS Więcbork, złożył na ręce wolontariuszy z “AMICUSA” serdeczne podziękowania za dotychczasowa pracę na rzecz potrzebujących oraz wręczył im statuetkę, specjalnie przygotowaną na tę okazję przez Środowiskowy Dom Samopomocy. Ponadto, z okazji zbliżającego się Dnia Pracownika Socjalnego, Pan Tomasz Siekierka, wręczył róże wszystkim pracownikom socjalnym więcborskiego ośrodka, biorącym udział w seminarium.
Podczas seminarium można było podziwiać wystawę prac wykonanych przez wychowanków ze Świetlicy Środowiskowej “Uśmiech”, oraz uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy. Ponadto artyści z w/w jednostek, przygotowali dla każdego gościa upominek.
Rozpoczęły się „spotkania czwartkowe” w grupie wsparcia zawiązanej w ramach wdrażanego Programu Aktywności Lokalnej „Pierwszy Krok do samodzielności” stanowiącego element projektu systemowego pn. „interAKTYWNI” współfinansowanego przez Unię Europejską, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, realizowanego na terenie gminy Więcbork w 2011 roku.
Grupę prowadzi psychoterapeutka – Pani Dorota Domek.
Spotkania grupy, odbywać się będą w każdy czwartek, w godzinach 10-13, w salach Świetlicy Środowiskowej „UŚMIECH” w Więcborku, ul. Pocztowa 16, w okresie wrzesień – grudzień 2011 r. Podczas spotkań grupy MGOPS w Więcborku zapewnia bezpłatnie:
1. opiekę nad dziećmi uczestników zajęć pełnić będzie wychowawca Świetlicy;
2. poczęstunek;
3. bezpłatny transport uczestników spotkań (wg. potrzeb);
“Z aktywnością za pan brat” – pod takim hasłem odbyła się impreza integracyjna o charakterze sportowym, zorganizowana w ramach projektu pn. “interAKTYWNI”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, którego realizatorem jest Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku.
Imprezę odbywająca się w sali gimnastycznej Gimnazjum im. Noblistów Polskich otworzył dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Tomasz Siekierka, który zachęcał wszystkich przybyłych do aktywnego uczestnictwa w przygotowanych konkurencjach.
Swoich sił, uczestnicy mogli spróbować w rzucie na jeża, rzucie lotką, rzucie piłeczkami do kosza, rzucie beretem czy slalomie z jajkiem umiejscowionym na łyżeczce. Na najlepszych czekały nagrody, które wręczyli pracownicy MGOPS. Zanim to jednak nastąpiło, uczestnicy udali się na poczęstunek, by uzupełnić kalorie spalone podczas udział w konkurencjach.
Drugą częścią imprezy był pojedynek drużyny “interAKTYWNYCH” złożonej z uczestników projektu, z reprezentacją Ośrodka Pomocy. Rywalizacja odbywała się w trzech konkurencjach. Po zaciętej walce, lepsi okazali się “interAKTYWNI” i to do ich rąk powędrował okazały puchar.
Trwa realizacja projektu systemowego pn. “interAKTYWNI”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Druga grupa żeńska uczestniczy w treningu kompetencji i umiejętności społecznych, pierwsza zaś w grupie wsparcia. Osiem pań przystąpiło do realizacji kursu prawa jazdy. Grupa męską natomiast, bierze udział w terapii psychologicznej ukierunkowanej na alkoholizm. Ponadto w dalszym ciągu trwa świadczenie wsparcia w ramach Programu Aktywności Lokalnej.
Podczas grupy wsparcia uczestniczki integrują się, poznają wspólne zainteresowania i cele poprzez tworzenie prac rękodzielniczych technikami artystycznymi takimi jak: filcowanie, makrama czy decoupage.
Trening kompetencji i umiejętności społecznych składa się z trzech etapów:
I. Ja i drugi człowiek.
II. Ja i moja wewnętrzna siła.
III. Ja i moja przyszłość, wyznaczam i osiągam cele.
Ponadto, osiem uczestniczek bierze udział w kursie prawa jazdy kategorii “B”.
Panowie uczestniczący w terapii psychologicznej ukierunkowanej na alkoholizm realizują tematykę m.in.:
- Czym jest choroba alkoholowa – objawy, fazy, leczenie.
- Wpływ picia alkoholu na organizm człowieka.
- Alkoholizm chorobą całej rodziny. Wpływ nadużywania alkoholu na funkcjonowanie rodziny.
- Trening Asertywnych Zachowań Abstynenckich – odmawianie picia alkoholu.
W ramach Programu Aktywności Lokalnej świadczone jest wsparcie asystenta rodziny, doradcy zawodowego oraz specjalistów (m.in. psycholog, pielęgniarka).
Fotografie z grupy wsparcia
W dniu 9 sierpnia 2011 r. zorganizowano WYJAZD INTEGRACYJNY dla 50 odbiorców Programu Aktywności Lokalnej „Pierwszy krok do samodzielności” wdrażanego w projekcie systemowym, pt. „interAKTYWNI” w 2011 roku współfinansowanego przez Unię Europejską, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Dzieci i ich rodzice odwiedziły gościnne progi Family Park w Bydgoszczy, a następnie cała grupa zawitała do Silverado City – miasteczka westernowego w Bożejewiczkach/koło Żnina. Wyjazd przyczynił się do zwiększenia aktywności rodzin żyjących w gminie Więcbork, uczestniczących w programie.
Trening kompetencji i umiejętności społecznych, warsztaty kulinarne oraz warsztaty z doradcą zawodowym – to wsparcie jakie obecnie otrzymują lub już otrzymały osoby realizujące kontrakty socjalne w ramach projektu pn. “interAKTYWNI”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Przypomnijmy, że kontraktami socjalnymi zostało objętych 26 osób (21 kobiet i 5 mężczyzn), które podzielono na trzy grupy: dwie żeńskie, jedną męską. Obie grupy żeńskie, ukończyły udział w warsztacie kulinarnym, zaś męska w treningu kompetencji i umiejętności społecznych oraz w warsztatach z doradcą zawodowym. Obecnie jedna z grup żeńskich realizuje program treningu kompetencji i umiejętności społecznych. Na sierpień planuje się organizację grupy wsparcia oraz kursu prawa jazdy kat. B dla 8 osób.
W ramach Programu Aktywności Lokalnej (10 osób: 9 kobiet i 1 mężczyzna) w dalszym ciągu świadczone jest wsparcie asystenta rodziny. Jeszcze w miesiącu lipcu uczestnicy PAL będą korzystać z usług doradcy zawodowego. W sierpniu planowane jest rozpoczęcie realizacji usług specjalistycznych (rehabilitantka, pielęgniarka, pedagog, psycholog).
Poniżej fotografie z warsztatów z doradcą zawodowym (grupa męska) oraz treningu kompetencji i umiejętności społecznych (grupa żeńska).
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku rozpoczął realizację kontraktów socjalnych i Programu Aktywności Lokalnej w ramach projektu systemowego pn. “interAKTYWNI”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Do tegorocznego projektu przystąpiło 36 mieszkańców gminy Więcbork. 26 osób realizuje kontrakt socjalny, a 10 wraz z otoczeniem bierze udział w Programie Aktywności Lokalnej.
Osoby realizujące kontrakty socjalne obecnie uczęszczają na warsztaty kulinarne oraz trening kompetencji i umiejętności społecznych. Natomiast w ramach Programu Aktywności Lokalnej prowadzone jest wsparcie w postaci asystenta rodziny.
Poniżej kilkanaście fotografii z warsztatów kulinarnych.
16.03.2011 – Spotkanie informacyjne dla potencjalnych uczestników projektu (Program Aktywności Lokalnej)
16 marca w sali szkoleniowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Więcborku, przy ul. Mickiewicza 16 odbyło się spotkanie informacyjne dla potencjalnych uczestników Programu Aktywności Lokalnej w 2011 r., będącego elementem projektu “interAKTYWNI”.
09.03.2011 – Spotkania informacyjne dla potencjalnych uczestników projektu (kontrakty socjalne)
9 marca w sali szkoleniowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Więcborku, przy ul. Mickiewicza 16 odbyły się trzy spotkania informacyjne projektu pn. “interAKTYWNI”, zorganizowane dla jego potencjalnych uczestników (kontrakty socjalne) w 2011 r.