Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Więcborku w 2006 r. uzyskał dotację na realizację 4 projektów z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych:
- Piknik Przyjaźni
Dnia 27 sierpnia b.r. na skwerze przy Świetlicy Środowiskowej „Uśmiech” pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Więcborku a zarazem członkowie Stowarzyszenia Aktywnych Społecznie, dzięki wsparciu finansowemu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych zorganizowali dla dzieci niepełnosprawnych z terenu miasta i gminy Więcbork oraz ich opiekunów, wzorem roku ubiegłego Piknik Przyjaźni.
Piknik zorganizowany był w taki sposób aby każde dziecko niezależnie od umiejętności mogło „siebie wyrazić”. Służyły temu stanowiska takie jak: Łańcuch radości (Na kołach wyciętych z papieru dzieci rysowały swój obraz radości. Wykonane prace łączyło się w Łańcuch radości), Mandala Przyjaźni (na dużym kawałku płótna, położonym na chodniku narysowana Mandala z różnymi polami do pomalowania ), Cudaki z kartonów ( dzieci mogły z kartonów i innych zebranych przyborów wykonać kartonowe cudaki), Kredą po asfalcie (dzieci mogły tworzyć kolorowe „kredowe obrazki” ). Uczestnicy pikniku mogli również zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie wcielając się w jedną z postaci z bajki „ Śpiąca Królewna „ (stanowisko z makietą do zdjęć). Dużym zainteresowaniem spotkało się podobnie jak w zeszłym roku Stanowisko Malowania Twarzy w radosne kwiatki, słoneczka, tęcze i inne. Były również stanowiska informacyjne Krajeńskiego Parku Krajobrazowego dotyczące ekologii oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie na temat form pomocy dla osób niepełnosprawnych. Na pikniku nie mogło zabraknąć również słodyczy, napojów, cukrowej waty, popcornu i ciasta.
Na zakończenie każdy z zaproszonych gości otrzymał upominek w postaci sympatycznego pluszaka z pamiątkowym dyplomem.
- Spotkania Integracyjne
„Bądźmy razem – nie musisz być sam” pod tą nazwą kryją się corocznie organizowane przez tut. ośrodek spotkania integracyjne organizowane w ramach projektu współfinansowanego ze środków PFRON. Już od trzech lat tut. ośrodek organizuje spotkania, na które zaprasza osoby niepełnosprawne, doświadczające, na co dzień samotności i monotonii dnia codziennego. Wielki sukces tego projektu, spowodował konieczność zwiększenia ilości zapraszanych gości, w tym roku na każdym spotkaniu bawiło się znacznie więcej osób bo, aż 40, każde spotkanie cieszyło się niebywałą popularnością. Coraz częściej zdarzała się sytuacja, że ilość chętnych do wzięcia udziału w spotkaniu przekraczała możliwości lokalowe i finansowe tut. ośrodka.
Pomimo doświadczenia, każde spotkanie przygotowano bardzo wyjątkowo i starannie, przede wszystkim zadbano o niecodzienną rodzinną atmosferę, tak ważną dla tych, którzy w większości mieszkają w samotności.
W okresie trzech miesięcy odbyły się cztery spotkania. Imprezy zaplanowano w różnych miejscach, tym razem gościnne progi otworzył Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Więcborku, Restauracja – Bar „POMORZANKA” w Więcborku oraz tak samo jak w ubiegłym roku Środowiskowy Dom Samopomocy w Więcborku, przy ulicy Pocztowej 16. Sala Środowiskowego Domu Samopomocy w Więcborku okazała się najbardziej przyjazną i odpowiadającą gustom zaproszonych osób, jest to miejsce gdzie panuje domowa i życzliwa atmosfera.
Analizując ubiegłoroczne sugestie i reakcje tych osób, w tym roku również w głównej mierze postawiono na muzykę i śpiew. Muzyka w różnym wydaniu jednoczy różne osoby tym większą ma moc, gdy są to osoby chętnie odpowiadające na bodźce do zabawy integracyjnej. Gości każdego spotkania witała pięknie wystrojona sala z uroczyście zastawionym stołem jak również słodkościami przygotowanymi przez pobliską piekarnię.
Po raz pierwszy zaproszono Pana Jacka Grabowskiego – który przygotował profesjonalny pokaz kulinarny. Wszystkie Nasze Panie zaangażowane zostały w czynności kulinarne, jedne kroiły owoce, natomiast inne mieszały galaretki, czego efektem był przygotowany przepyszny deser dla każdego gościa (na zdjęciu powyżej – Pan Jacek Grabowski, szef pokazu kulinarnego wraz z Panią Jolantą Zasacką, która służyła profesjonalna pomocą).
Jedno ze spotkań prawie w całości przygotowane było przez uczestników – skecze, zagadki, śpiewanie ulubionych piosenek czy zainscenizowane konkursy cieszyły się wyjątkową popularnością, tym bardziej, że na każdego uczestnika czekały zawsze drobne fanty, zakupione w ramach realizacji projektu.
W tym roku również na każdym spotkaniu towarzyszyła gościom Pani Danuta Masiak – wykwalifikowana pielęgniarka, która starała się przybliżyć uczestnikom aktualne problemy związane ze zdrowiem i tak udzielała porad, mierzyła ciśnienie czy badała poziom cukru we krwi. Służyła pomocą nie tylko medyczną również ona przy muzyce bawiła się razem z wszystkimi.
Spotkania odbywały się pod znakiem muzyki, zabawy i śpiewu, można było zaobserwować ogromną chęć zabawy w tych ludziach, wszystkich zaskoczył ogromny potencjał zabawy, jaki drzemie w tych osobach. Większość tych osób uczestniczyła już w ubiegłorocznych spotkaniach, dlatego rodzinna atmosfera nieustannie gościła na każdym spotkaniu.
Ponownie, w przygotowanie spotkań zaangażowano liczne grono życzliwych ludzi, wszyscy pracownicy tut. ośrodka jak i Środowiskowego Domu Samopomocy w Więcborku nie szczędzili sił i wolnego czasu, aby popołudniowa zabawa się udała. Profesjonalną oprawę muzyczną każdego spotkania przygotowali pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Więcborku (Kierownik – Pan Jarosław Ługowski wraz z opiekunami Panią Anną Ignaszak oraz Panem Romanem Tyda.
- Wieczerza Wigilijna
W okresie Świąt Bożego Narodzenia, tut. ośrodek organizuje Wieczerzę Wigilijną dla osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych. Wszyscy zbierają się na wspólnym spotkaniu z opłatkiem, choinką i kolędami. Ta tradycja trwa już kilka lat i cieszy się rosnącym zainteresowaniem.
Jak co roku, gościnne progi przed zaproszonymi gośćmi otworzyła Restauracja – Bar „Pomorzanka” w Więcborku. Gospodarze zadbali o podtrzymanie świątecznego nastroju, pomieszczenia przyozdobiono w przepiękną choinkę iskrzącą lampeczkami a pod drzewkiem ustawiono żłóbek, efekt był wspaniały, od razu wprowadzał uczestników w magiczną Bożonarodzeniową atmosferę a nastrój podnosił pięknie nakryty stół z płonącymi świecami.
Nie wszyscy zaproszeni goście mogli przybyć – wysłano ponad 100 zaproszeń, jednak w sali Restauracji Baru – Pomorzanka w Więcborku w dniu 17 grudnia 2006r. (niedziela) o godz. 16.00 zebrało się razem ponad 70 osób, które postanowiły w tym szczególnym okresie spotkać się z innymi i podtrzymując wspaniałą tradycję podzielić się opłatkiem.
Na spotkaniu, oprócz zaproszonych gości, byli obecni przedstawiciele władzy samorządowej, organizacji pozarządowych jak i lokalnych gazet. Wieczerzę Wigilijną rozpoczął modlitwą Ksiądz Adam Kątny –Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Wniebowzięcia N.M.P. i Św. Ap. Szymona i Judy Tadeusza w Więcborku;
Nastrój spotkania był zarówno uroczysty, jak i typowo rodzinny. Zebrani z uwagą wysłuchali życzeń złożonych przez Panią Zofię Mueller – Dyrektora M-GOPS w Więcborku oraz Pana Pawła Toczko – Burmistrza Więcbork, który po raz pierwszy uczestniczył w spotkaniu. W kilku słowach podkreślił ważną kwestię życia ludzkiego – wzajemną pomoc i życzliwość.
Z tak doniosłej okazji skorzystali także inni zaproszeni przedstawiciele stowarzyszeń pozarządowych działających na polu pomocy społecznej jak również współgospodarz spotkania Pan Jan Śliwiński, składając wszystkim serdeczne życzenia.
Po wysłuchaniu Ewangelii i wspólnej modlitwie zebrani goście podzielili się opłatkiem i zasiedli do stołu. Pośród tradycyjnych świątecznych potraw, którymi zostali ugoszczeni zebrani, nie mogło zabraknąć tradycyjnego karpia, barszczu i oczywiście pierogów z kapustą i grzybami. Wiele czasu poświęcono na wspólne śpiewanie najpiękniejszych kolęd, do których przygrywał Pan Romana Tyda – terapeuta Środowiskowego Domu Samopomocy w Więcborku wraz z kolegami.
Corocznie termin organizowanej Wieczerzy zbiega się z datą urodzin współgospodarza spotkania – Pana Jana Śliwińskiego, jest to wyjątkową okazją do złożenia życzeń i podziękowań za każdorazową pomoc okazywaną tut. ośrodkowi przy realizacji projektów na rzecz mieszkańców gminy Więcbork.
W trakcie spotkania nie zabrakło również wizyty najbardziej oczekiwanego gościa – Świętego Mikołaja, który obdarował wszystkich skromnymi podarkami (kawą, czekoladą i świecą Wigilijną).
Tradycyjnie goście otrzymali również słodkie upominki z kalendarzem Jana Pawła II od Pani Zofii Świerczewskiej – przedstawicielki diecezjalnego Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, która za każdym razem korzysta z zaproszenia i pamięta o osobach potrzebujących.
Był to wieczór pełen wrażeń, wielu ciepłych życzeń, jednym z nich była obietnica obowiązkowego przybycia na Wieczerzę w przyszłym roku.
- Wycieczka do Kołobrzegu
Dnia 22 sierpnia 2006 r. zorganizowano jednodniową wycieczkę nad polskie wybrzeże. Tym razem uczestnicy mogli zwiedzić urokliwe zakątki Trójmiasta. Frekwencja dopisała i w tym roku z zaproszenia skorzystało 40 osób niepełnosprawnych z terenu miasta Więcborka. Uczestnikami wycieczki byli również mieszkańcy okolicznych wsi, którzy z powodu problemów z dojazdem sporadycznie korzystając Dzień przywitał wszystkich wyjątkowo piękną pogodą, było ciepło i słoneczni
Wycieczkowicze mieli niecodzienną okazję podziwiać Ogrody Hortulusa w Dobrzycy, które obejmują Szkółkę Roślin Ozdobnych o pow. 70 ha oraz Centrum ogrodnicze z rozległymi placami handlowymi i marketem „Ogród i Galeria”, a także 25 Ogrodów tematycznych. Ogrody powstają od 1992r., corocznie wzbogacane są o nowe okazy roślin i ciągle zaskakują różnorodnością barwy i zapachu.
Kołobrzeg to miejscowość bardzo atrakcyjna pod względem krajobrazowo-przyrodniczym i klimatycznym. Wszyscy byli zachwyceni szumiącym morzem jak i piaszczystą plażą z wszechobecnymi łabędziami, osłoniętą pasem zalesionego parku. Duże nasłonecznienie oraz korzystny dla zdrowia aerozol morski z cząsteczkami soli i jodu stwarzają doskonałe warunki do aktywnego wypoczynku i skutecznej rehabilitacji.
Dzięki staraniom wykwalifikowanej kadry Ośrodka Sanatoryjno – Wypoczynkowego „RAWAR” w Kołobrzegu, cała grupa mogła zapoznać się z bogatą ofertą zabiegową tego miejsca oraz rozkoszować się wspaniałymi daniami obiadowym i eleganckim podaniem do stołów.
Po krótkiej sjeście, oczywiście spędzonej nad brzegiem cudownego morza, wycieczkowicze wyruszyli w drogę powrotną, jednak ku zadowoleniu ogółu to nie był koniec atrakcji tego dnia.
W drodze powrotnej zaplanowano dla wszystkich podwieczorek w Restauracji „CANPOL” w Człuchowie połączony ze zwiedzaniem mini zoo. Pracownicy CANPOL-u zaprosili gości z Więcborka do Sali Rycerskiej serwując wedle życzenia pachnącą kawę lub herbatkę, z ogromnym deserem w postaci szarlotki z sosem waniliowym.
Restauracja wywołuje zachwyt u każdego odwiedzającego, który tu zawita, gospodarze oferują gościnę w rożnych klimatach jest Sala Zielona, Bankietowa, czy Słoneczna oraz najbardziej efektowna Rycerska. Mini zoo w CANPOL-u to atrakcja tego miejsca, której nie można pominąć.
W tym miejscu każdy gość czuje się wyjątkowo dobrze, indywidualne potrzeby i życzenia każdego spełniane są wyjątkowo profesjonalnie, o czym uczestnicy wycieczki mogli się sami przekonać.